Sažetak | U posljednje vrijeme vode se rasprave na svim državnim razinama i u svim medijima o granici RH, a naročito sa Slovenijom i BIH. U tim raspravama, bez kontrole, iznose se podaci o samostalnosti, suverenosti i sigurnosti državne granice, što mi je dalo ideju da na tu temu napišem svoj završni rad.
U svom završnom radu bavim se procedurama važnim za sigurnost državne granice, te najčešćim oblicima ilegalne trgovine preko granice. Državna granica kao sigurna strateška točka koja služi sprečavanju sumnjivih roba pri ulasku u Republiku Hrvatsku, štiteći pri tome svoje državljane od prijetnji koje dolaze izvana poput kriminalnih udruženja, ilegalne trgovine drogom, oružjem i slično.
Nadzor nad državnom granicom provode službenici granične policije, koji imaju zadatak provedbu zakonitog i legalnog odvijanja prometa preko granice.
Također, novost u režimu zaštite državnih granica je Schengenski sporazum, koji državljanima zemalja potpisnica omogućuje prelaženje granica bez procedura kontrole, što je bitno pojednostavilo sam postupak prelaska.
No, za državljane trećih zemalja, koje nisu potpisnice Schengenskog sporazuma vrijede druga pravila, te se njima pri ulasku/izlasku pregledavaju putne isprave i dokumenti, te provodi potpuna kontrola.
Bitnu ulogu u sprečavanju ilegalne trgovine i krijumčarenja, osim granične kontrole, imaju i carine te inspekcije, koje nerjetko u svojim detaljnim pregledima otkrivaju članove, pa čak i cijele lance krijumčara, bilo ljudima, kulturnim dobrima, oružjem, drogom i sl |