Abstract | Investiranje, kao proces ulaganja u financijsku imovinu, za široku javnost Hrvatske još je prilično nova aktivnost. Široka javnost još uvijek zazire od aktivnosti kupnje i prodaje vrijednosnica te se uglavnom oslanja na štednju u bankama.
Financijske institucije i zakonodavstvo još su prilično nerazvijeni na ovom području. Burze kao mjesta trgovanja vrijednosnicama kod nas su osnovane tek nedavno. No kod nas se sve više razvijaju i sve su popularniji investicijskki fondovi kao način investiranja viška novca koju provode naši građani.
Oni su veliki institucionalni investitori koji imaju veliku ulogu u razvoju svake zemlje pa i Hrvatske. Oni kao financijski posrednici usmjeravaju štednju od onih koji imaju viškove sredstava ka onima koji ta sredstva žele produktiovno iskoristiti povećavajući tako zaposlenost i životni standard ljudi.
Štednja iz jedinica sa suficitom (štediša) može se transferirati ka jedinicama s deficitom preko direktnog kreditnog tržišta ili preko financijskih posrednika. Prvi tok naziva se izravno financiranje a drugi neizravno financiranje. Financiranje preko investicijskih fondova je neizravno financiranje.
Danas hrvatskim tržištem, kao i tržištima većine ostalih tranzicijskih, ali i razvijenih zemalja, dominiraju otvoreni investicijski fondovi kako po broju, tako i prema vrijednosti ukupne imovine kojom upravljaju.
Stoga će u ovom radu poseban naglasak biti upravo na otvorenim investicijskim fondovima, s obzirom na njihovu važnost i dinamiku razvoja koju bilježe posljednjih godina.
U radu ću posebno predstaviti nekoliko otvorenih investicijskih fondova ZB investa, kompanije za upravljanje investicijskim fondovima Zagrebačke banke..
Strategija ZB Investa je osigurati atraktivnu paletu investicijskih fondova koji uz profesionalno upravljanje te primjerene prinose mogu zadovoljiti sve potrebe ulagača, ovisno o njihovim investicijskim ciljevima, horizontu ulaganja te sklonostima riziku.
U poglavlju 1. objasnit ću što su i koji su financijski posrednici, njihovu ulogu na financijskim tržištima, način prikupljanja financijskih sredstava, razvoj, značaj i vrste financijskih posrednika, kako su nastali te njihovu ulogu u prikupljanju viškova sredstava i transferu u gospodarstvo povećavajući tako zaposlenost i razvoj pojedine zemlje.
U poglavlju 2. govorit ću o investicijskim fondovima, financijskim posrednicima, koji imaju sve važniju ulogu na tržištima kapitala mnogih zemalja, čiji je zadatak prikupljati sredstva od velikog broja malih ulagača te ih uložiti u različite vrijednosnice sukladno njihovu prospektu. Takođe ću objasniti razvoj i značaj investicijskih fondova u svijetu i RH. Govorit ću općenito o vrstama investicijskih fondova, troškovima, naknadama i cijenama udjela, rizicima i prinosima, neto imovinskoj vrijednosti fonda, prospektu fonda i dr.
U poglavlju 3. Obrađujem nekoliko otvorenih investicijskih fondova kojima upravlja ZB Invest. Pratim različite strategije ulaganja, prinose i rizike po različitim vrstama fondova, investicijske horizonte te sugeriram koji bi fond odgovarao pojedinim vrstama investitora. Pokazujem i različite vrste nakanada koje zaračunavaju pojedini fondovi i dr.
U Zaključku – sumiram rezultate svog rada. Cilj mi je pokazati razloge zašto investirati u investicijske fondove, posebno fondove Zagrebačke banke. Cilj mi je pokazati da se investiranjem u fondove doprinosi osobnom blagostanju ali i blagostanju društva u cjelini. Iskustvo je pokazalo da većina investitora raspoređuje svoja sredstva prema trima glavnim namjenama. Svakom od nas je jedan dio sredstava potreban za svakodnevni život, drugi dio sredstava namjenjujemo za životnu sigurnost, dok s trećim dijelom želimo veći prinos odnosno želimo dodatno zaraditi. Prednosti ulaganja u investicijske fondove su diversifikacija rizika i profesionalno upravljanje fond menadžera. No isto tako treba znati da dobri rezultati fonda iz jedne godine ne garantiraju dobre rezultate i sljedeće godine. Uz svaki željeni prinos ide i rizik te je nužno poznavati rizik različitih fonova da ne bi bili iznenađeni mogućim gubicima. |