Abstract | Ono što je za svakoga čovjeka-fizičku osobu njegovo ime i prezime po kojima se prepoznaje i pojavljuje u životnim prilikama, to je za pravnu osobu tvrtka (njem. die Firma, engl. firm, tal. ditta ili azienda, franc. firme, slov. firma, srb.firma) – ime pod kojim posluje i pod kojim sudjeluje u poslovnom prometu. Uvijek je imaju društva pravne osobe,a druga društva samo kad je to zakonom određeno. Tvrtka nastaje upisom u sudski registar, a prestaje brisanjem društva iz sudskog registra.
Tvrtkom se svaki gospodarski subjekt mora služiti potpisujući ugovore, priznanice, zadužnice, vrijednosne papire i sl. Trgovac može pod tvrtkom tužiti i biti tužen u svim postupcima, sudskim i izvansudskim.
Zakon o trgovačkim društvima (dalje: ZTD), kao temeljni pravni propis koji u Republici Hrvatskoj uređuje materiju prava trgovačkih društava, posebno uređuje tvrtku trgovačkog društva i tvrtku trgovca pojedinca i to čini potpunije nego propisi koji uređuju tvrtku drugih fizičkih ili pravnih osoba. Stoga posebni propisi, kao što su Zakon o obrtu i Zakon o zadrugama, glede tvrtke obrta i tvrtke zadruge upućuju na odgovarajuću primjenu odredbi ZTD-a o trgovačkim društvima koje se odnose na tvrtku. . Osim toga, tvrtkom društva pravne osobe koristi se i preddruštvo, s time da se mora označiti da je riječ o preddruštvu.
Tvrtku ima samo nositelj poduzeća (trgovačko društvo i trgovac pojedinac), a ne i poduzeće ili njegov ustrojbeni dio. Npr., Lavčević-hotelijerstvo d.o.o. sa sjedištem u Splitu, posluje vodeći hotel Dujam u Splitu. Pri označavanju naziva ustrojbenog dijela valja paziti da se treće osobe ne dovedu u zabludu, pa dodatna oznaka uz tvrtku mora upućivati na nositelja poduzeća (npr. Lavčević-hotelijerstvo d.o.o., Hotel Dujam). |